Jeśli twój kot sika poza kuwetą, być może próbuje ci coś powiedzieć. Niektórzy właściciele kotów, co zrozumiałe, czują się źli, gdy ich wyszkolony w kuwecie kot oddaje mocz poza kuwetą. Może to być bardzo frustrujące i może wpłynąć na twoje relacje z członkiem twojej rodziny. Chociaż istnieje wiele behawioralnych powodów, dla których Twój kot może niewłaściwie oddawać mocz, istnieje również kilka powodów medycznych. Niektóre z tych medycznych powodów uzasadniają natychmiastową podróż do izby przyjęć zwierząt! Zanim założysz, że twój kot sika ze złości, pamiętaj, co może próbować ci powiedzieć. Co robić gdy kot sika poza kuwetą?
Koty mogą oddawać mocz poza kuwetą, jeśli mają:
- Problemy z oddawaniem moczu/niedrożność dróg moczowych (powszechne u samców kotów)
- Chorobę nerek
- Kamienie pęcherza
- Cukrzycę
- Zapalenie stawów lub inny ból
- Zakażenie dróg moczowych
- Utratę kontroli nad pęcherzem
- Raka
Kiedy należy udać się do weterynarza?
Kot, który nie może oddać moczu, może stanowić zagrożenie dla życia. Jeśli Twój kot nie może siusiu, natychmiast skontaktuj się z weterynarzem rodzinnym lub lokalnym szpitalem pogotowia dla zwierząt. Jest to bardzo częsty problem występujący na pogotowiu weterynaryjnym, a im szybciej Twój kot zostanie poddany leczeniu, tym większa będzie jego szansa na przeżycie. Ten stan występuje częściej u samców kotów.
Wysilanie (zarówno w kuwecie, jak i poza nią). Należy pamiętać, że ludzie czasami mylą wysiłek z oddawaniem moczu z zaparciami. Zaparcia są mniej poważne, więc potwierdź zachowanie u weterynarza:
- Wycie, miauczenie, krzyki lub syczenie podczas próby oddania moczu
- Oddawanie moczu tylko kilka kropli na raz
- Krwawy mocz
- Zmniejszony apetyt, ukrywanie się, leżenie w nowych miejscach w całym domu, wymioty, zmiana zachowania (Te objawy mogą wskazywać na szereg schorzeń, ale są często zgłaszane u kotów, które nie mogą sikać)
Jeśli Twój kot oddaje mocz poza kuwetą, nie chowa się i nadal je i pije, prawdopodobnie będzie mógł poczekać na wizytę do weterynarza za 1-2 dni. Jeśli nie masz pewności, czy zabrać kota na izbę przyjęć dla zwierząt, zawsze możesz zadzwonić i poprosić o fachową opinię.
Gdy kot sika poza kuwetą – powody behawioralne
Po wykluczeniu chorób za pomocą badań krwi i obrazowania właściciele kotów mogą zbadać behawioralne przyczyny problemów z toaletą kota. Twój rodzinny lekarz weterynarii pomoże Ci określić możliwe czynniki stresogenne i udzieli przydatnych wskazówek:
- Nowy stres w domu (Koty są bardzo wrażliwe i mogą być zestresowane przez rzeczy, o których ich właściciele mogą nie myśleć).
- Przestawianie mebli lub nowe meble
- Nowe odgłosy (np. budowa w domu lub w jego pobliżu)
- Nowy zwierzak w domu (lub nawet w sąsiedztwie)
- Nowa osoba wprowadza się do domu lub osoba wyprowadza się
- Właściciele wyjechali na dłuższy okres np. na wakacje
- Zmiana diety
- Przeniesiono lokalizację kuwety
- Nowy rodzaj kuwety lub nowa kuweta