Czas rozrodu i cykle rujowe – ile trwa ruja u suki?

Cykl rujowy dzieli się na trzy części: proestrus, estrus i diestrus. Proestrus zaczyna się, gdy suka wykazuje pierwsze oznaki rui: obrzęk sromu, krwawą wydzielinę z pochwy i atrakcyjność dla samców. W tym czasie jej poziom estrogenu wzrasta, a jej organizm przygotowuje się do owulacji. Okres ten trwa średnio 9 dni, w przedziale od 2 do 22 dni.

Ile trwa ruja u suki?

Ruja zaczyna się, gdy suka namawia i pozwala na krycie. Możesz zobaczyć, jak chwieje się (trzyma ogon z boku) lub pokazuje lordozę (wygina ją w łuk, aby unieść zad i srom w górę dla samca). W tym czasie jej estrogen spada, jej progesteron rośnie, a poziom LH (hormon luteinizujący) osiąga szczyty i spada. A ile trwa ruja u suki? Okres ten trwa średnio 9 dni, w przedziale od 4 do 21 dni.

Diestrus zaczyna się, gdy suka agresywnie zapobiega kryciu. W tym czasie jej poziom progesteronu powoli spada. Okres ten trwa średnio 120 dni u suki niebędącej w ciąży. Anestrus to okres nieaktywny do początku następnej rui.

Naturalne krycie.

Jeśli planujesz rozmnażać się przez naturalne krycie, możesz połączyć psa i sukę przez cały okres rujowy lub pozwolić im na krycie co drugi dzień, o ile suka na to pozwala.

Najlepiej, aby w ciągu pierwszych 6 dni po owulacji były co najmniej trzy lęgi. U wielu psów jest to skuteczny sposób rozmnażania. Jednak uważne monitorowanie profilu hormonalnego suki jest wymagane, jeśli nie masz łatwego dostępu do psa, nie chcesz ryzykować zarażenia chorobą zakaźną, psy nie kojarzą się chętnie, suka wcześniej nie trafiła (była wyhodowana, ale nie zaszła w ciążę ) lub spodziewasz się, że poród będzie musiał się odbyć przez cesarskie cięcie.

Hodowla według następujących hormonów: śledzenie zmian hormonalnych suki pozwala dokładnie wiedzieć, kiedy ma owulację, a więc kiedy jest jej najlepszy czas do rozrodu i kiedy jest prawdopodobne, że będzie rodzić.

Pozwala to na rozmnażanie przy użyciu świeżego, schłodzonego nasienia, zamrożonego nasienia lub poprzez danie parze ograniczonego dostępu do siebie nawzajem. Pozwala również na dokładne wyliczenie terminu porodu, co jest szczególnie ważne w przypadku przewidywanego cięcia cesarskiego.

  1. Zmierz poziom progesteronu przy pierwszych zauważalnych oznakach ciepła. Zwykle w tej chwili mierzy < 1,0 ng/ml.

 

  1. Około 4 dni później zacznij mierzyć progesteron co drugi dzień. Za każdym razem oszczędzamy surowicę, aby w razie potrzeby LH można było później sprawdzić. Ta częstotliwość jest konieczna, aby zapewnić, że owulacja nie zostanie pominięta.

 

  1. Gdy progesteron wynosi > 2,0 ng/ml (lub dwukrotność poziomu wyjściowego), mierzymy LH. Ten wzrost progesteronu jest najlepszym wskaźnikiem, że nastąpił wzrost LH. Ponieważ wyrzut LH trwa tylko 12-24 godziny, można go łatwo przeoczyć, jeśli był to jedyny poziom, za którym podążałeś. Podążając za progesteronem, można bardzo dokładnie zawęzić czas wyrzutu LH.

 

  1. Wyrzut LH inicjuje owulację.

 

  1. Jaja są uwalniane (owulowane) średnio 44 godziny (2 dni) po wyrzucie LH. Jaja są żywotne przez około 3 – 4 dni po tym (5 – 6 dni po wyrzucie LH).

 

  1. Hodowla suki w 3 i 5 (lub 4 i 6) dniu po wyrzucie LH zapewnia maksymalny wskaźnik poczęć i największe rozmiary miotów. Jeśli możliwa jest tylko jedna hodowla, zrób to 5 lub 6 dnia po wyrzucie LH. Więcej informacji znajdziesz w naszym ulotce „Opcje hodowlane psów”.

 

  1. Ciąża trwa 65 +/- 1 dzień od wyrzutu LH (63 +/- 1 dzień od owulacji). Jeśli informacje hormonalne nie są dostępne, ciąża trwa 63 +/- 8 dni od krycia.

 

W ciągu pierwszych 20 dni zarodki swobodnie unoszą się w macicy. Implantują około 20. dnia, a od tego czasu do 40. dnia następuje większość rozwoju. Po 40 dniu szkielety ulegają mineralizacji, a szczenięta stale rosną.