Maltańczyki to psy, które wcześniej były używane do polowania na gryzonie. Dopiero z czasem, w kręgach arystokracji stały się pupilami do towarzystwa. Do takiego wyróżnienia maltańczyków doszło głównie z powodu ich przyjacielskiego nastawienia.
Jakie cechy posiadają dorosłe maltańczyki?
Dorosłe maltańczyki są pełne życia, radosne i sprawdzają się jako towarzysze ludzi. Psy te uwielbiają spacery i przebywanie z człowiekiem, dlatego też konieczne jest poświęcanie im sporej dawki uwagi. Z uwagi na uległy charakter są łatwe w tresurze. Jednocześnie mocno przywiązują się do właściciela i bardzo źle znoszą samotność(z powodu samotności są bardzo nieszczęśliwe i tracą swoją radość życia) i z tego powodu nie powinny zostawać zbyt długo same. Maltańczyki to niewielkie psy, które w kłębie osiągają około 20-25 cm. Ich waga to maksymalnie 4 kilogramy(dlatego należy dbać o prawidłowe karmienie psa). Sierść tej rasy jest długa i jedwabista oraz prosta i gładka. Zazwyczaj są koloru śnieżnobiałego, ale zdarzają się odcienie kości słoniowej. Maltańczyki praktycznie nie linieją.
Jest to rasa bardzo mądra, która łatwo uczy się nowych sztuczek. Warto jednak pamiętać, że maltańczyki do obcych ludzi zachowują pewien dystans.
Kto powinien przygarnąć maltańczyka?
Osoba, która chce zostać właścicielem maltańczyka powinna poświęcać psu sporo uwagi oraz lubić regularne spacery, gdyż psu trzeba zapewnić odpowiednią dawkę ruchu. Jednocześnie przyszły właściciel musi być świadomy, że dbałość o sierść maltańczyka jest niezwykle pracochłonna, ale i kłopotliwa. Maltańczyk to idealny pies dla osoby starszej jak i pracującej zdalnie. Takie osoby zwykle są w stanie sprawić, że pies nie będzie przebywał zbyt długo sam. Do zalet rasy zalicza się jego rozmiar, gdyż sprawia, że nie jest on kłopotliwy w trakcie podróży. Chociaż maltańczyk jest łagodnym psem to warto uważać na jego kontakty z dziećmi, aby nie doszło do nieprzyjemnej sytuacji.
Skąd się wzięły maltańczyki?
Rasa ta jest jedną z najstarszych psich ras. Maltańczyki były obecne nawet w Starożytnym Egipcie. Pomimo skojarzeń nazwy rasy z wyspą Maltą, do dziś nie jest pewne skąd nazwa się wzięła. Największą popularnością maltańczyki cieszyły się w Wielkiej Brytanii w XVI wieku. To właśnie maltańczyk został pupilem królowej Marii Stuart.
Maltańczyki to psy, które uwielbiają wszelkie pieszczoty(jak przytulanie, głaskanie, spanie z właścicielem) i są gotowe robić wszystko ze swoim człowiekiem(także leniuchować).
Jak dbać o maltańczyka?
Maltańczyki to psy żywotne, które żyją bardzo długo(nawet 20 lat). Jednocześnie są bardzo zdrowe i nie są zbyt wymagające pod względem zdrowotnym. Natomiast ich pielęgnacja wymaga szczotkowania sierści(nawet codziennie), kąpania psa co najmniej dwa razy w miesiącu. Należy dbać o kolor jego białej sierści.