Kocie charaktery wciąż są badane, gdyż bywają bardziej kłopotliwe niż np. psie. Po przeprowadzeniu badań ponad 4300 kotów, które pochodziły z różnych ras, stwierdzono, że można wskazać pięć głównych cech kociej osobowości.
Jakie wyróżniono główne cechy kociej osobowości?
Według naukowców istnieje pięć głównych cech, które pojawiają się w kocim charakterze. Zalicza się do nich takie cechy kotów jak:
- aktywność lub skłonność do zabawy;
- lękliwość;
- agresywność w stosunku do ludzi;
- skłonność do socjalizacji z ludźmi;
- chęć do socjalizacji z innymi kotami.
Z kolei o podatności kota na stres świadczyć mają problemy z kuwetą(np. załatwianie potrzeb poza nią) oraz z nadmierną pielęgnacją. Dodatkowo przeprowadzone badania wykazały, że niektóre zachowania i cechy kotów można przypisać konkretnym rasom. Do najbardziej aktywnej rasy zalicza się koty bengalskie, natomiast persy oraz gatunki egzotyczne są bardziej pasywne. W przypadku kotów syjamskich i balijskich najczęściej dochodzi do nadmiernej pielęgnacji futra. Z kolei tureckie vany często wykazują agresję wobec ludzi, ale też niską akceptację towarzystwa innych kotów. Jednak u wszystkich kotów można zaobserwować bardzo fascynujące cechy jak:
- brak obojczyków u kotów, dzięki czemu bez kłopotu kot prześlizgnie się przez daną szczelinę, jeśli tylko włoży tam głowę i nie jest otyły;
- wyjątkowo elastyczny kręgosłup, który składa się z 44 do 58 kręgów, które są luźno połączone;
- wyjątkowy zmysł równowagi, który posiadają dzięki ogonowi będącemu doskonałą przeciwwagą;
- niesamowite działanie specyficznego narządu – wibrysów(kocie wąsy), które pozwalają między innymi ocenić odległość czy poprawić orientację w ciemnościach;
- brak rozróżniania słodkiego smaku( kubki smakowe odbierające smak słodki są nieaktywne);
- zdolność odbierania dźwięków niesłyszalnych dla ludzkiego ucha;
- każdy wzór na nosie kota jest unikalny(tak jak ludzie odciski palców);
- posiadanie dodatkowej powieki(trzecia powieka lub migotka);
- występowanie aż 32 mięśni w uszach(u człowieka zaledwie 6), co pozwala kotu na ich obrót o 180 stopni.
Przesądy o kotach?
Czarny kot przebiegający drogę zwykle kojarzony jest z pechem. Natomiast Szkoci uważają, że zobaczenie na ganku czarnego, nieznanego kota jest zwiastunem szczęścia. Brytyjczycy uznają białego kota za zwiastun pecha. Z kolei Amerykanie przyjęli, że spotkanie w nocy białego kota przynosi pecha. We Włoszech szczęście przynosi spotkany kichający kot. Natomiast Brytyjczycy wierzą, że kot śpiący z podwiniętymi wszystkimi łapkami oznacza nadchodzące mrozy. Jednakże i w Anglii i we Francji kot myjący się za uszami oznacza opada deszczu.