Oprócz rasowych psów na świecie żyje sporo kundelków, wśród których znajdzie się niejeden łaciaty pies. Kundelek to potoczne określenie psa, który nie należy do jednej rasy(zwykle mieszanka kilku ras). To sprawia, że każdy kundelek jest wyjątkowy(nie ma dwóch takich samych psów).
Jakie są zalety kundelków?
Przede wszystkim każdy kundelek jest jedyny w swoim rodzaju. Wybierając towarzysza bez rodowodu można wybierać pośród takich cech jak rozmiar, kolor włosia czy długość włosa. Dzięki temu można znaleźć dla siebie pieska o wybranym umaszczeniu. Największym plusem kundelków jest ich długowieczność oraz dobre zdrowie. U kundelków nie zdiagnozowano żadnych typowych chorób, a do tego mają silny żołądek i dużą odporność. Kundelki zazwyczaj są również bystre i inteligentne.
Jakie wady można zaobserwować u kundelków?
W przypadku kundelków nigdy nie wiadomo, co ze szczeniaka wyrośnie. Nic w sprawie wyglądu takiego psa nie jest pewne(nawet gdy znamy rodziców pieska), gdyż pula genów jest dość bogata. Dlatego psy rasowe mają przewagę, gdyż istnieje wzorzec, na którym można się oprzeć. Przyjmując pod swój dach dorosłego kundelka można mieć pewność, co do jego wszystkich cech.
Jakie rasy małych piesków są popularne?
Z uwagę na liczbę blokowisk w Polsce najczęściej do mieszkań wybierane są rasy małych piesków, dla których nie będzie uciążliwy mały metraż domu. Do najczęściej wybieranych piesków zalicza się takie rasy jak:
- szpic miniaturowy(waży od 2 do 3 kg),
- yorkshire terrier,
- chihuahua,
- maltańczyk,
- papillon(waży między 2,5 a 5 kg),
- pekińczyk, który waży około 5 kg,
- pinczer, czyli miniatura dobermana, jego waga mieści się między 4 a 6 kg,
- Jack rusell,
- pudel miniaturowy,
- bichon frise,
- shih tzu,
- mops.
Są to rasy, których waga nie przekracza 10 kg, a są idealnym towarzystwem dla ludzi. Wśród wymieniony ras może się znaleźć nawet łaciaty pies. Najlepiej jest poznać charaktery tych ras, aby dobrać towarzysza odpowiedniego dla siebie. Niektóre wymagają sporo uwagi lub odpowiedniej pielęgnacji, więc trzeba poznać ich wymogi oprócz posiadanego umaszczenia.
Co ze zdrowiem miniaturek?
Niestety z uwagi na zminiaturyzowany rozmiar pieski te mogą cierpieć z powodu chorób wynikających ze zmniejszenia organów wewnętrznych i drobnego kośćca. Do najczęściej spotykanych dolegliwości zalicza się:
- zwichnięcie rzepki,
- zapadnięcie tchawicy,
- szybsze gromadzenie kamienia nazębnego,
- hipoglikemia,
- endokardioza.
Dodatkowo małe rasy psów są podatne na wychłodzenie czy na złamania. Z powodu braku podszerstka w przypadku wielu ras konieczne jest wspieranie pieska ubrankami dla psa już od wczesnej jesieni.