Ile w ciąży jest pies?

Szczeniaki są ekscytujące. Jeśli dopiero zaczynasz hodowlę lub z niecierpliwością oczekujesz narodzin zarezerwowanego szczeniaka z miotu hodowcy, czekanie może wydawać się wieczne. Na szczęście dla nas (i dla psa) okres ciąży u psów jest znacznie krótszy niż u człowieka. Ale jak długo trwa ciąża psa?

Ile w ciąży jest pies?

Aby odpowiedzieć na pytanie ile w ciąży jest pies, musisz najpierw zrozumieć cykl reprodukcyjny psa. Nienaruszone suki wchodzą w ruję mniej więcej co sześć miesięcy, chociaż może się to różnić w zależności od psa i rasy. Cykl cieplny trwa od 18 do 21 dni i jest podzielony na cztery odrębne etapy. Hodowcy wykorzystują te etapy, aby określić najlepszy czas na rozmnażanie swoich psów.

Cztery etapy cyklu rozrodczego samicy psa to:

  • Proestrus
  • Ruja
  • Diestrus
  • Anestrus

Proestrus trwa około 9 dni i jest pierwszym etapem cyklu rozrodczego. To wtedy samice zaczynają przyciągać samców, chociaż odrzucają swoje zaloty do drugiego etapu. Oznaki rui to:

  • Obrzęk sromu
  • Krwawa wydzielina

Ruja trwa od 3 do 4 dni do 7 do 11 dni. Wtedy suka jest podatna na samca. Wielu hodowców zleca weterynarzowi wykonanie wymazów z pochwy i badań krwi w okresie rui i rui, aby upewnić się, że psy rozmnażają się w optymalnym czasie. Oznaki rui to:

  • Miękki i powiększony srom
  • Wyładowanie rozjaśnia się i słabnie

Diestrus to ostatni etap cyklu. Zwykle pojawia się około 14. dnia. Podczas diestru wydzielina suki staje się bardziej czerwona i zwęża się, srom powraca do normy i suka nie pozwala już na krycie. Ciepło jest zakończone, gdy znikną wszystkie oznaki obrzęku i wydzieliny. Przedział czasowy między jednym cyklem rujowym a następnym nazywany jest anestrus i zwykle trwa około sześciu miesięcy.

Zrozumienie cyklu rujowego odgrywa ważną rolę w określaniu długości ciąży. Hodowcy mogą obliczyć daty poczęcia, śledząc cykl rujowy i okres rozrodczy suki, co ułatwia weterynarzom dokładne testowanie ciąży.

Jak stwierdzić, czy pies jest w ciąży?

Ludzie opracowali natychmiastowe testy ciążowe, które ułatwiają ustalenie, czy jesteśmy w ciąży. Dla naszych psów nie jest to takie proste. Najprawdopodobniej będziesz musiał odwiedzić swojego lekarza weterynarii, aby dowiedzieć się, czy Twój pies jest w ciąży. Jeśli to możliwe, powiedz swojemu weterynarzowi dokładnie, kiedy Twój pies został wyhodowany lub jak najlepiej oszacować ramy czasowe, ponieważ wszystkie metody testowania ciążowego dla psów są wrażliwe na czas.

Istnieją cztery metody, które lekarze weterynarii mogą zastosować w celu ustalenia, czy pies jest w ciąży: testy hormonalne, palpacja, prześwietlenie i ultradźwięk.