Organizm psa z wiekiem ma odmienne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, dlatego też najlepsza sucha karma dla szczeniaka nie będzie dobrym wyborem dla dorosłego psa. Wybór karmy musi być dostosowany do wieku pupila, aby odpowiednio dbać o jego kondycję fizyczną i psychiczną. Odpowiednia karma dla szczeniaka jest bardzo ważna, gdyż pozwala mu się zdrowo rozwijać.
Podstawowe informacje o żywieniu szczeniąt
Szczenięta do 3. tygodnia życia powinny żywić się tylko mlekiem matki, dopiero, gdy nie jest to możliwe szczeniętom można podać preparaty mlekozastępcze. W takiej sytuacji następuje okres odsadzania, który trwa do 6.–8. tygodnia życia(u szczeniąt zanika odruch ssania). W tym okresie opiekun powinien zacząć przyzwyczajać szczenię do stałego pokarmu, które będzie podawane na późniejszym etapie życia psa. Szczeniak po pełnym odsadzeniu od matki wymaga specjalnie dla niego opracowanej karmy(musi mu dostarczać dużą liczbę kalorii oraz składników odżywczych). Dodatkowo karma dla szczeniaka musi być lekkostrawna(aby nie pojawiły się problemy ze strony układu pokarmowego). Przy podejmowaniu decyzji, jaka będzie najlepsza sucha karma dla szczeniaka warto kierować się także radami dietetyka lub lekarza weterynarii. Wybór odpowiedniej karmy dla szczeniaka jest bardzo ważny, gdyż wspomaga ich prawidłowy rozwój.
Jak karmić szczenięta?
Według zaleceń producentów karmy szczenięta w wieku 6-8 tygodni powinny być karmione 4-5 razy dziennie. Dopiero zwierzęta powyżej 8 tygodnia życia do 6 miesiąca mogą być karmione 3-4 razy w ciągu doby, o stałych porach. Żywienie szczeniąt uzależnione jest również od rasy. W przypadku tzw. rasy szybkorosnącej(jak np. labrador czy golden retriever) szczenięta mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż innych ras(np. jamnika).
Jaki rodzaj karmy dla szczeniąt wybrać?
Obecnie na rynku właściciel szczeniąt ma do wyboru karmy: suche, półwilgotne lub mokre. Karma sucha charakteryzuje się niską zawartością wody i dlatego obok miski z karmą powinna zawsze stać miska z wodą, aby trawienie przebiegało w prawidłowy sposób. Karma o charakterze półwilgotnym ma zwykle ma krótki okres przydatności do spożycia po otwarciu, ale jest bardziej smaczna niż karma sucha. Mokra karma posiada około 70-83% zawartości wody, co sprawia, że jest krócej zdatna do spożycia niż sucha karma. Mokra karma jest dostępna w postaci pasztetu, kawałków w galarecie czy kawałków w sosie. Każda z tych karm ma produkty dedykowane tylko dla szczeniąt. Przede wszystkim karma dla szczeniąt musi posiadać optymalną wartość biologiczną, wysoką strawność oraz kaloryczność, która zaspokoi potrzeby energetyczne młodych psów. Jednocześnie trzeba dbać, aby nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki kalorii.