Jak zauważyć ciążę u kotki?

Koty to zwierzęta, które często są gotowe na potomstwo już w 6 miesiącu życia. Jednakże nie jest to zdrowe  przed ukończeniem 1,5 roku życia oraz przed osiągnięciem masy 2,5 kg.

Jak poznać, że kotka jest w ciąży?

Właściciel powinien wiedzieć jak poznać że kotka jest w ciąży. U kotów przez pierwsze trzy tygodnie ciąża nie daje widocznych oznak. Dopiero po tym czasie można zauważyć wskazujące na stan kotki objawy takie jak:

  • wyraźnie zaróżowione sutki,
  • brak rui,
  • zwiększony apetyt,
  • mdłości i wymioty,
  • brzuch robi się większy,
  • można wyczuć przy głaskaniu kotki tzw. ampułki płodowe.

Jak wygląda zachowanie kotki w ciąży?

W przypadku zdecydowanej większości kotek w ciąży można zauważyć przede wszystkim ociężałość, nieustanną senność i wyraźne osowienie. Ważne jest, aby wiedzieć jak poznać że kotka jest w ciąży Dodatkowo kotka szybciej się męczy. Często też więcej mruczy i jest bardziej przyjacielska. Ciąża u kota trwa pomiędzy 52 a 74 dni(najczęściej to około 66 dni. Kotka może być w rui nawet 4 razy w ciągu roku, a jej płodność jest uzależniona od trybu życia i długości dnia.

Jakie zachowanie świadczy o nadchodzącym porodzie?

Gdy do momentu porodu coraz bliżej kotka może nawet odmówić jedzenia, zachowywać się niespokojnie oraz zacznie szukać odpowiedniego, spokojnego miejsca, gdzie urodzi. Do pierwszego objawu porodu zalicza się spadek temperatury ciała kotki do około 37,8 stopni Celsjusza na 12 godzin przed porodem. Kotka może w tym czasie cały czas miauczeć i wyglądać na pobudzoną(np. przez cały czas myjąc się).Kolejnymi oznakami nadchodzącego porodu są widoczne skurcze brzucha i wypływ z pochwy. Po tym może pojawić się pierwszy kociak. W sytuacji, gdy wypływ jest silny i ma kolor czarny lub krwisty, wymaga to kontaktu z lekarzem weterynarii.

Jak opiekować się kotką w ciąży?

W trakcie ciąży kotce należy zapewnić(w miarę możliwości) środowisko pozbawione stresu. Rutyna kotki nie powinna ulegać zmianie. Na ten czas można przygotować przyszłej kociej mamie ciepłe, spokojne miejsce, gdzie nikt nie będzie jej przeszkadzał. Dodatkowo należy pamiętać, że z rozwojem ciąży wzrastać będzie zapotrzebowanie kaloryczne. Konieczne będzie dostarczanie kotce odpowiedniej ilości białka, witamin i związków mineralnych. Kotkę w tym szczególnym czasie powinno się karmić małymi porcjami, ale często. Stały dostęp do karmy może doprowadzić do otyłości, która jest szkodliwa i może powodować komplikacje w trakcie porodu.

Jak wygląda poród u kotów?

Poród u kotów nie wymaga działań człowieka, jeśli wszystko przebiega normalnie. Poród zwykle trwa kilkanaście godzin. Jest to bolesny proces dla kotki. Chcąc zapobiec niechcianej ciąży u kota należy przeprowadzić jej kastrację, aby jakakolwiek ucieczka z domu nie wiązała się z ryzykiem ciąży.