Portugalskie psy wodne

Jeśli szukasz towarzysza pływania lub wędkowania, jesteś we właściwym miejscu. Portugalskie psy wodne są urodzonymi pływakami, na wskroś sportowcami. Obdarzone silnymi ciałami i niesamowicie bystrymi umysłami, są to idealne psy dla osób prowadzących aktywny tryb życia lub chcących, aby pies trenował dużo podczas zawodów. Uwielbiające zabawę i bardzo chętne do pomocy portugalskie psy wodne są idealne dla rodzin. Ich wielka inteligencja i głęboka empatia pozwoliły im również przodować jako psy terapeutyczne i psy służbowe.

Portugalskie psy wodne – wygląd zewnętrzny

Chociaż rodowód portugalskiego psa wodnego sięga prawie 800 lat, co sprawia, że ​​jego pochodzenie jest nieco mętne, eksperci uważają pudle za najbliższego genetycznego kuzyna rasy. To ma sens, kiedy je widzisz; obie rasy mają wiele podobnych cech. Sierść portugalskiego psa wodnego występuje w dwóch odmianach: kędzierzawej lub falistej. W obu przypadkach włosy są średnio-długie i jednowarstwowe. Sierść występuje w odcieniach brązu, czerni i bieli, przy czym ten ostatni jest najrzadszy z dużym marginesem. Niektóre psy tej rasy będą miały dwu- lub nawet trójkolorową sierść, przy czym najczęściej występują czarne i podpalane. Innym powszechnym ubarwieniem jest to, że wszystkie czarne i wszystkie brązowe odmiany mają białą plamę na brodzie (określaną jako „mleczny podbródek”).
Ta rasa cechuje się niezwykle rzadką sierścią. Większość włosów, które uwalniają, zostaje wciągnięta w ich fale lub loki. Chociaż żaden pies nie jest naprawdę „hipoalergiczny” – wszystkie zrzucają w takim czy innym stopniu – te psy są dobrze znane jako rasa, która jest świetna dla osób z alergią na sierść lub łupież. Mają płetwiaste stopy, które pomagają w pływaniu, a ich ciała nie są całkiem kwadratowe, są nieco dłuższe niż wysokie.

Temperament

Podobnie jak ich kuzyni pudle, portugalski pies wodny jest oszałamiająco inteligentny. Pierwotnie hodowane jako psy rybackie, zostały wyszkolone do zaganiania ławic ryb w sieci, odzyskiwania uszkodzonych sieci i sprzętu oraz do działania jako kurierzy, dostarczając wiadomości ze statku na statek i ze statku na brzeg. Ze względu na ich spryt i apetyt mogą lepiej radzić sobie z doświadczonymi właścicielami psów.
Teraz, gdy w dużej mierze przeszli z ryb do rodzin, portugalskie psy wodne uwielbiają uczyć się sztuczek i bawić. Często zachowują się jak klauni, próbując rozśmieszyć swoich ludzi i zwrócić ich uwagę. Jeśli szukasz psa do rywalizacji, świetnie radzą sobie w zawodach posłuszeństwa, agility, flyball i wodnych. Jeśli myślisz o sporcie wyczynowym, upewnij się, że Twój szczeniak został najpierw sprawdzony przez weterynarza.