Jakie są objawy toksoplazmozy u kota?

Spośród wszystkich chorób odzwierzęcych, na które człowiek może zarazić się od kotów, toksoplazmoza jest najbardziej znaną i nagłośnioną. Istnieje jednak wiele nieporozumień dotyczących tej choroby i roli, jaką kot odgrywa w wywoływaniu chorób u ludzi. Jakie są objawy toksoplazmozy u kota?

Toksoplazmoza odnosi się do choroby spowodowanej zakażeniem jednokomórkowym mikroskopijnym organizmem pasożytniczym zwanym Toxoplasma gondii. Infekcja jest szeroko rozpowszechniona na całym świecie, ale T gondii jest bardzo dobrze przystosowanym pasożytem, ​​co oznacza, że ​​rzadko powoduje poważne choroby u zarażonego żywiciela.

T gondii jest niezwykłe, ponieważ praktycznie każde stałocieplne zwierzę może zostać zakażone pasożytem, ​​ale to koty są niezbędne do ukończenia cyklu życiowego T gondii. Chociaż koty odgrywają ważną rolę w cyklu życiowym i epidemiologii infekcji T gondii, infekcje u ludzi często nie mają nic wspólnego z samym kotem i często są wynikiem spożycia niedogotowanego mięsa zawierającego pasożyta.

Czasami, jeśli odpowiedź immunologiczna nie zapobiega rozległej replikacji organizmu, T gondii może powodować kliniczną chorobę u ludzi, kotów lub innych zwierząt.

Czym jest toksoplazmoza?

Toksoplazmoza jest chorobą wywołaną zakażeniem Toxoplasma gondii (T gondii), pasożytem kokcydowym.

Objawy toksoplazmozy u kota

Chociaż infekcja T gondii rzadko powoduje chorobę u kotów, czasami można zaobserwować objawy choroby, takie jak:

  • Gorączka, utrata apetytu, utrata wagi, letarg
  • Zapalenie płuc powodujące trudności w oddychaniu
  • Zapalne problemy z oczami (zapalenie błony naczyniowej oka i siatkówki)
  • Choroba wątroby (zapalenie wątroby) powodująca żółtaczkę
  • Objawy neurologiczne (nerwowe) (np. drżenie lub drgawki)
  • Rzadziej zgłaszane objawy choroby obejmują: powiększenie węzłów chłonnych; wymioty i biegunka; ból w mięśniach

Zakażenie kotki w ciąży może powodować poważne objawy choroby u potomstwa, takie jak śmierć płodu, poronienie, martwe urodzenie i śmierć młodych kociąt, ale jest to niezwykłe.

Jak powszechna jest toksoplazmoza?

U kotów infekcja T gondii jest znacznie częstsza u kotów żyjących na zewnątrz, które są aktywnymi myśliwymi, a także u kotów karmionych niedogotowanym lub surowym mięsem. Ogólnie rzecz biorąc, w zależności od stylu życia, 20-60% kotów zostanie zarażonych T.gondii, ale bardzo niewiele z nich kiedykolwiek wykaże objawy kliniczne.

Podobnie w przypadku ludzi szacuje się, że ponad 500 milionów ludzi jest zakażonych na całym świecie, ale ponownie zdecydowana większość z nich nie powoduje żadnych znaczących objawów klinicznych. W niektórych krajach infekcje u ludzi są częstsze niż w innych. Na przykład w USA i Wielkiej Brytanii około 20-30% ludzi jest zarażonych w pewnym momencie swojego życia, podczas gdy około 80% ludzi we Francji i Niemczech jest zarażonych. Osoby zakażone T.gondii wytwarzają przeciwciała przeciwko organizmowi, które można wykryć w badaniu krwi.

Gdy zwierzę zostanie zakażone T. gondii, prawdopodobnie pozostanie zakażone na całe życie, ponieważ pasożyt może być obecny w mikroskopijnych cystach obecnych w tkankach (zwykle w mięśniach), gdzie pozostanie uśpiony, ale „ukryty” przed odpowiedzią immunologiczną .