Rasy małych piesków

Małe rasy psów zostały wyhodowane ze względu na ich kompaktowe, łatwe do opanowania rozmiary. W niektórych przypadkach ich drobny rozmiar sprzyjał ich zdolnościom do pracy lub polowania, podczas gdy w innych przypadkach były po prostu pożądane jako psy na kolanach i ogólnie ujmujący mali towarzysze. Małe psy są na ogół łatwe w transporcie i zazwyczaj mają niższe koszty jedzenia i leków niż duże rasy. Ponadto wiele małych ras psów dobrze sobie radzi w domach o ograniczonej przestrzeni.

Rasy małych piesków

Ogólnie rzecz biorąc, psy ważące około 9 kg lub mniej są uważane za małe. Niektóre małe rasy są bardzo zwarte i nisko przy ziemi, podczas gdy inne mogą być stosunkowo wysokie i chude. Nie wszystkie małe rasy psów uwielbiają być psami na kolanach, a wiele z nich ma więcej energii niż niektóre z ich dużych psich odpowiedników. Jeśli więc szukasz rasy, która może przystosować się do życia w małym domu, wybierz taką, która jest znana ze spokojnego zachowania. Poznaj najpopularniejsze rasy małych piesków.

York

Wiele Yorkshire terrierów uwielbia siedzieć na kolanach swoich właścicieli i nie ma problemu z ich noszeniem. Ale nie są słabym psem. Yorki nadrabiają swój niski wzrost ogromnymi osobowościami. Mogą być doskonałymi psami stróżującymi, głośno ogłaszając każdy ruch w domu. Mimo to są przede wszystkim czułymi towarzyszami i nie potrzebują dużo miejsca, aby uzyskać odpowiednie ćwiczenia.

Jamnik

Jamnik ma wiele pseudonimów: doxie, wiener dog, parówka, hot dog i nie tylko. Oczywiście te nazwy odnoszą się głównie do odrębnego wyglądu rasy. Jamniki są dostępne w rozmiarach standardowych lub miniaturowych, te ostatnie są idealne dla entuzjastów małych psów. Są słodkie i czułe ze swoim

Pudel

Pudle występują w trzech rozmiarach: zabawkowym, miniaturowym i standardowym. Standardy są dość duże, podczas gdy miniatury i zabawki należą do kategorii małych psów. Mniejsze pudle są znane ze swojej długowieczności, inteligencji i charakterystycznych kręconych płaszczy. Mogą być kochającymi towarzyszami, ale potrzebują aktywności, aby zapewnić im rozrywkę. Na szczęście mniejsze pudle nie potrzebują tak dużo miejsca, aby wydobyć swoją energię.

Shih Tzu

Shih Tzu to w zasadzie dziecko z plakatu dla psów na kolanach, co nie jest niespodzianką, ponieważ rasa powstała wyłącznie jako towarzysz. Te psy mają długie, jedwabiste włosy, chociaż wielu właścicieli przycina sierść krótko, aby ułatwić konserwację. Zwykle są dość odporne i mają czujne, pewne siebie usposobienie.

Sznaucer miniaturowy

Sznaucer miniaturowy to odważny mały pies o przyjaznej, ale twardej osobowości. Łatwo rozpoznawalny po charakterystycznej brodatej fryzurze, ten terier ma silne poczucie lojalności i opiekuńczości wobec swojej rodziny. Wiadomo również, że jest to rasa wokalna i wymaga solidnych podstaw treningu. Mimo to, przy codziennych spacerach i zabawie, nadaje się do małego domu.