Psy berneńczyki – czym się cechują?

Berneńskie psy pasterskie, zwane przez swoich fanów „berneńczykami”, są uwielbiane za swoją słodką, spokojną, beztroską naturę i oddanie swoim rodzinom, w tym małym dzieciom. Wielcy i silni bernerzy, którzy historycznie pomagali w obowiązkach rolniczych w Szwajcarii, potrafią ciągnąć wozy i pełnić rolę psów stróżujących. Kiedy nie pracują lub nie bawią się, te inteligentne, lojalne psy są najszczęśliwsze u boku właściciela, gdziekolwiek jest.

Psy berneńczyki – wygląd zewnętrzny

Berneńskie psy pasterskie są duże – ważą od 31 do 52 kilogramów i mogą mieć od 58 do 69 cm wzrostu w ramieniu – i mają przyjaznego ducha i wyraziste ciemnobrązowe oczy. Szczenięta berneńskiego psa pasterskiego przypominają nawet pluszowe zabawki dla psów. Te solidne psy są trójkolorowe, z grubą czarną sierścią i charakterystycznymi biało-rdzawymi znaczeniami na pysku. Umiarkowanie długa i jedwabista sierść może być prosta lub lekko pofalowana.

Temperament

Wyszkolenie berneńskiego psa pasterskiego i chęć zadowolenia oczarowały właścicieli od pierwszych dni na szwajcarskich farmach. Są mądre, szybko się uczą i są wyjątkowo wiernymi psami.
Berneński pies pasterski nie lubi być sam. Jest cierpliwy, spokojny, czuły i jest wspaniałym zwierzakiem dla rodzin, choć może być nieco zdystansowany w stosunku do obcych. Jeśli są odpowiednio zsocjalizowane w młodym wieku, berneńczyki dobrze dogaduje się z kotami i innymi psami.
Berneńskie psy pasterskie od dawna pełnią funkcję strażników zwierząt gospodarskich i, biorąc pod uwagę ich duże rozmiary i zastraszającą korę, są dobrymi psami stróżującymi. Jednak ze względu na swoją kochającą i łagodną naturę właściciele nie powinni spodziewać się dużego zagrożenia za korą.

Potrzeby życiowe

Ze względu na grubą sierść berneńczyki najlepiej nadają się do chłodniejszych klimatów. Kochają zimę , mogą leżeć w śniegu i są wtedy bardzo szczęśliwe. Często nie chcą wracać do domu.
Berneńskie psy pasterskie lubią mieć przestrzeń do zwiedzania, dlatego zalecane jest ogrodzone podwórko, a regularne spacery są ważne. Zalecane jest co najmniej pół godziny energicznego spaceru lub biegania każdego dnia. Ten pies jest doskonałym towarzyszem zajęć na świeżym powietrzu, takich jak wędrówki i kemping, a nawet może ciągnąć dzieci na wózkach. Berneńskie psy pasterskie radzą sobie również dobrze w takich aktywnościach, jak tropienie i pasterstwo.

Opieka

Jeśli masz zamiar kupić berneńskiego psa pasterskiego, najlepiej kup też Roombę. Spodziewaj się dużo pielęgnacji. I dużo odkurzania. Jedwabista dwuwarstwowa sierść berneńczyka będzie wymagała szczotkowania co kilka dni i pełnej pielęgnacji co cztery do ośmiu tygodni.
Trening i socjalizacja powinny rozpocząć się wcześnie i powinny kłaść nacisk na pozytywne zachowanie, a nie ostre korekty. Psy berneńczyki są wrażliwe i lubią uszczęśliwiać swoich właścicieli, więc zwykle dobrze reagują na pozytywne wzmocnienie. Tylko nie zostawiaj berneńczyka samego na zbyt długo, bo może mieć kłopoty.