Jak poznać płeć królika?

Dlaczego musisz znać płeć swoich królików?

Istnieje kilka powodów, innych niż ciekawość, dla których ważna jest znajomość płci swoich królików. Ale jak poznać płeć królika?

Jak poznać płeć królika?

Jest powód, dla którego ludzie mówią „hoduj jak króliki”. Na wolności króliki je wiele różnych zwierząt. Tak więc, aby utrzymać żywą populację, króliki, w tym króliki domowe, wyewoluowały, aby rozmnażać się wcześnie i często. I mają wiele sposobów na osiągnięcie tego celu.
Po pierwsze, samice królików nie mają cyklu rujowego. Raczej są podatne na samce królików przez okresy od pięciu do 14 dni oddzielone jednym lub dwoma dniami braku podatności. Samice królików mają również dwie macice i potencjalnie mogą nosić w każdej z nich ściółkę.
Jeden miot może mieć od czterech do 12 młodych — a to dużo królików. Mówiąc o wielu królikach, jedna para i ich małe króliczki mogą wyprodukować prawie cztery miliony królików w ciągu zaledwie czterech lat!
Małe króliki osiągają dojrzałość płciową w wieku trzech do czterech miesięcy, podczas gdy większe króliki mogą potrwać nieco dłużej. Ale te czasy mogą się różnić, więc nie ryzykuj. Trzymaj swoją parę osobno, dopóki nie będziesz pewien ich płci.
Co więcej, wykastruj zarówno samce królików, jak i samice, gdy tylko weterynarz stwierdzi, że są wystarczająco duże.
Ale wszystkie te środki ostrożności zaczynają się od ustalenia, kto jest w twojej klatce, a to oznacza sprawdzenie płci królików.

Płeć królików

Każdy królik ma swoją osobowość, niezależnie od rasy czy płci. Ale jeśli chodzi o sprowadzenie do domu dwóch osobników lub dodanie do istniejącej rodziny królików, możesz zrobić kilka uogólnień.
Najłatwiej jest związać króliczka chłopca z królikiem dziewczynki. Tylko z tego powodu określenie płci królików jest niezbędne.
Dwa wykastrowane samce (króliki) są również dość łatwe do związania. Z drugiej strony łanie (samice królików) mogą być bardzo terytorialne. Możesz związać dwie wykastrowane samice, ale może to okazać się trudniejsze niż inne kombinacje.
W każdym razie prawidłowe określenie płci królików może pomóc ci zrozumieć potencjalnie trudny aspekt więzi i przygotować się na nią.

Problemy zdrowotne

Określanie płci królików jest również ważne dla ogólnego stanu zdrowia. Niesterytowane samice mają znacznie większą szansę zachorowania na raka macicy. Sterylizacja samic królików chroni ich zdrowie, a także chroni przed niespodziewanymi ciążami.

W jakim wieku możesz sprawdzić płeć królików?
Właścicielowi królika może być trudno określić płeć małego królika. Jednak dorosłe króliki są nieco łatwiejsze. Ogólnie rzecz biorąc, właścicielom królików łatwiej jest odróżnić samca od samicy, gdy mają około czterech tygodni.