Co jedzą koty domowe?

Koty są mięsożercami, co oznacza, że ​​jedzą głównie mięso. Koty domowe wyewoluowały z myśliwych, którzy jedli duże ilości białka oraz trochę tłuszczu i węglowodanów. Nadal potrzebują tego samego rodzaju diety. A więc co jedzą koty domowe?

Co jedzą koty domowe?

Koty potrzebują mięsa — nie należy karmić ich dietą wegetariańską. Potrzebują również dobrej równowagi tłuszczu, węglowodanów, witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów, które są budulcem białka. Potrzeby żywieniowe kotów zmieniają się wraz z wiekiem i stanem zdrowia.

Dieta kociaka

Kocięta potrzebują mleka matki od urodzenia do 4 tygodnia życia. Po rozpoczęciu odstawiania od piersi potrzebują dużej ilości białka. W miarę wzrostu kociąt ilość potrzebnego im białka będzie stale spadać. Kocięta potrzebują również wapnia i tłuszczów na energię oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.
Kocięta mogą zacząć jeść mokrą karmę po otwarciu oczu i mogą samodzielnie poruszać się. Możesz zacząć wprowadzać suchą karmę po 6 tygodniach, ale głównym pożywieniem powinna być karma mokra o wysokiej zawartości białka.

Dieta dla dorosłych kotów

Dorosłe koty potrzebują zbilansowanej diety dla zdrowych tkanek i układów organizmu. Dieta składająca się z 50-60% białka i 30-50% tłuszczu jest zwykle dobrym zbilansowaniem. Jeśli Twój kot nie jest zbyt aktywny, weterynarz może zasugerować różne ilości. Jednym z najważniejszych elementów diety kota jest dostęp do dużej ilości świeżej, czystej wody.
Zbilansowany posiłek raz lub dwa razy dziennie dla dorosłych kotów jest w większości przypadków najlepszy. Jest to również najlepsze dla starszych kotów 7 i starszych. Czasami koty mają problemy zdrowotne, takie jak cukrzyca lub nadczynność tarczycy, która wiąże się z nadprodukcją hormonów tarczycy, co może powodować niedojadanie lub przejadanie się. Ten stan można leczyć, aby Twój kot wrócił do normalnego jedzenia.

Dieta dla starszych kotów

Nie ma specjalnych wytycznych żywieniowych dla starszych kotów. Dieta seniorów zwykle zaczyna się w wieku około 7 lat, ale najlepiej porozmawiać z weterynarzem i ustalić dietę, która będzie odpowiadać zdrowiu kota.
Istnieje wiele rodzajów karmy dla kotów. Najważniejszym czynnikiem przy wyborze najlepszej żywności jest przeczytanie etykiet i upewnienie się, że rodzaj żywności jest zbilansowany odpowiednią ilością składników odżywczych.

Suche jedzenie

Sucha karma jest mieszanką produktów ubocznych mięsa i mięsa, zbóż, witamin, minerałów, produktów ubocznych drobiu i drobiu oraz mączki rybnej. Ta mieszanka jest suszona na małe kawałki i często pokryta tłuszczem, który pomaga w smaku. Czasami jednak koty nie lubią suchej karmy i nie trawią jej zbyt dobrze.

Żywność półwilgotna

Karma półwilgotna składa się głównie z mięsa i produktów ubocznych mięsa z dodatkiem wypełniaczy i konserwantów. Ten rodzaj karmy ma więcej wilgoci i może być smaczniejszy dla kotów. Jednak po otwarciu opakowania żywność może wyschnąć, stwardnieć i zepsuć się.

Żywność w puszkach

Karma dla kotów w puszkach zawiera wyłącznie mięso i produkty uboczne mięsne. Ma wysoką wilgotność i jest dobrym źródłem wody dla Twojego kota. Jest o wiele smaczniejszy dla Twojego kota, ale niektóre marki mogą nie mieć wszystkich składników odżywczych, których potrzebuje Twój kot. Karma w puszkach dla kota powinna być przechowywana w lodówce po jej otwarciu.

Domowe jedzenie

Możesz chcieć zrobić własną karmę dla kota, ale generalnie nie jest to zalecane, chyba że twój weterynarz powie ci, że to najlepsza opcja. Domowe jedzenie często nie ma odpowiedniej równowagi białek, tłuszczów, węglowodanów oraz witamin i minerałów.

Przysmaki

Dobrze jest dawać kotu okazjonalne smakołyki. Surowe mięso i konserwy rybne dla ludzi nie są zalecane, ponieważ koty mogą zachorować od jedzenia tych pokarmów. Najlepiej też nie karmić kota mlekiem, ponieważ koty mogą nie tolerować laktozy.