Jak liczy się psu lata?

Powszechnie wiadomo, że jeden rok życia psa równa się siedmiu ludzkim latom… a może tak? Jeśli w ten sposób obliczyłeś wiek swojego psa, nie martw się – nie jesteś sam. Jednak prawda jest taka, że ​​ta metoda nie jest do końca dokładna.

Historycznie jest bardzo prawdopodobne, że metoda „jeden rok psa równa się siedmiu latom ludzkim” została stworzona, aby po prostu pokazać, że psy starzeją się szybciej niż ludzie. Dziś naukowcy i badacze opracowali dokładniejszą metodę jak liczy się psu lata.

Jak liczy się psu lata?

Na podstawie badań naukowcy doszli do wniosku, że można obliczyć wiek psa na lata ludzkie, mnożąc logarytm naturalny wieku psa przez 16 i dodając 31. Ich wzór wygląda tak: (wiek_ludzi = 16ln(wiek_psa) + 31). Jak widać, ta formuła jest dość złożona, więc przydatne może być podłączenie wieku psa do automatycznego kalkulatora zaprogramowanego za pomocą tej formuły. Dla łatwiejszego (a także dokładnego) oszacowania wieku psa, możesz zastosować tę metodologię dla małych, średnich i dużych psów o wadze poniżej 45 kilogramów.

  • Pierwszy rok życia psa to 15 lat ludzkich.
  • Drugi rok życia psa to około dziewięciu lat ludzkich.
  • Każdy dodatkowy rok to około czterech lub pięciu lat ludzkich.

Dlaczego więc jest to dokładniejsze niż metoda „jeden rok psa równa się siedmiu latom ludzkim”? Ponieważ bierze pod uwagę, że nie wszystkie rasy psów starzeją się w ten sam sposób. Ogólnie rzecz biorąc, mniejsze psy żyją dłużej niż większe psy, więc chociaż siedmioletniego doga niemieckiego można uznać za psa „seniora”, to samo niekoniecznie dotyczy siedmioletniego Chihuahua. Dlatego pomocne jest rozbicie tabeli wieku psa pod względem wielkości. Ogólnie rzecz biorąc, można podzielić psy na małe psy (poniżej 9 kg), średnie psy (9 do 23 kg), duże psy (23 do 45 kg) i olbrzymie psy (powyżej 45 kg).

Jak psy się starzeją?

Małe, średnie i duże psy starzeją się dość podobnie, aż osiągną wiek około sześciu lat. Wtedy większe psy starzeją się znacznie szybciej w porównaniu z ich mniejszymi i średnimi odpowiednikami. W wieku siedmiu lat mały pies, taki jak jamnik, będzie o sześć lat młodszy od dużej rasy, takiej jak airedale terier. Dlaczego to?

Ostatecznie naukowcy nie są do końca pewni, dlaczego mniejsze psy starzeją się wolniej i żyją dłużej niż większe. Niektórzy badacze stawiają hipotezę, że dzieje się tak dlatego, że większe psy szybciej zapadają na choroby związane z wiekiem. Podobnie, większe psy znacznie szybciej przechodzą od szczenięcia do dorosłości, co zwiększa prawdopodobieństwo nieprawidłowego wzrostu komórek, raka i innych chorób. Z tego powodu obliczenie „jeden rok psa równa się siedmiu latom ludzkim” nie jest całkowicie dokładne.

 

Chociaż nowsza metoda, którą udostępniliśmy, jest bardziej dokładna, nadal trudno jest określić ogólny wzór na sposób starzenia się psów – ponieważ postęp ten będzie zależał nie tylko od wielkości psa, ale także od jego rasy i indywidualnej genetyki.