Kot syberyjski leśny – charakterystyka

Przez wieki kot syberyjski leśny był w Rosji tylko kolejną odmianą rasową kota domowego. Jednak od lat 80. te mistyczne koty rozwinęły się w formalną rasę z deklarowanymi standardami. Jest uważany za starożytnego kota, uważanego za jednego z możliwych przodków wszystkich współczesnych kotów długowłosych.

Główne cechy kotów syberyjskich leśnych

Kot syberyjski leśny to duży, silny i potężny kot. Zwykle ważą od 7 do 12 kg. Samce są znacznie większe i cięższe niż samice. Koty te mają mocne tylne łapy i duże, zaokrąglone łapy, co czyni je wyjątkowymi skoczkami. Tylne nogi są odrobinę dłuższe niż jego przednie, co daje im lekki łuk z tyłu. Mają szerokie głowy, duże oczy i uszy.
Koty syberyjskie leśne słyną z luksusowej, gęstej i długiej sierści. Wyrażają trzy naturalne rodzaje sierści: włos okrywowy, włos owłosiony i włos puchowy. Włos puchowy to podszerstek i składa się z krótkich, płaskich włosków. Włosy Awn są włosami pośrednimi w sierści i są zazwyczaj krótsze niż włosy ochronne i dłuższe niż włosy puchowe. Tworzą izolację i chronią podszerstek.
Włosy ochronne są najdłuższe z trzech i tworzą zewnętrzną warstwę sierści. Dystalne końce włosków ochronnych tworzą widoczną warstwę sierści. Wzory sierści mogą się różnić od pręgowanego, jednolitego, szylkretowego i kolorowego.

Pochodzenie kota syberyjskiego leśnego

Pierwsza wzmianka o kocie syberyjskim leśnym pojawiła się w książce Harrisona Wiera w 1871 roku. Koty te pochodzą z Rosji i przez długi czas były tylko kolejną odmianą rasową kota domowego w swoim ojczystym kraju. Landrace to udomowiona, lokalnie przystosowana odmiana zwierzęcia, która rozwinęła się naturalnie z biegiem czasu.
Rasa została oficjalnie uznana w latach 80. XX wieku. Jeden z najwcześniejszych dostępnych pisemnych standardów został opublikowany przez Kotofei Cat Club w Petersburgu w 1987 roku. Syberyjczycy po raz pierwszy przybyli do USA w latach 90. XX wieku. Pomimo szybko rosnącej popularności rasy, poza Europą pozostaje stosunkowo rzadka iw dużej mierze jest importowana z Rosji. Wraz z rasami tureckimi angorami i perskimi koty te są uważane za możliwych przodków wszystkich współczesnych długowłosych kotów domowych.

Kot syberyjski leśny – osobowość

Jest jednym z najbardziej łasych zwierząt towarzyszących, o jakich mogliśmy tylko pomarzyć. Ten kot jest bardzo czuły i przyjazny i uwielbia spędzać czas z dziećmi i innymi zwierzętami. Są odważni i ciekawi, rozjaśniając każdy pokój, do którego wejdą.
Czy wiesz, że niektórzy ludzie twierdzą, że może wyczuć potrzebę moralnego wsparcia i dotrzymać Ci towarzystwa, aby Cię pocieszyć? Jak troskliwie! Te zabawne i inteligentne kotki będą cieszyć się każdą chwilą z Tobą – niezależnie od tego, czy będą się bawić razem, trenować, przytulać, czy angażować się w codzienne czynności.