Lamblie u psa objawy i sposób rozprzestrzeniania się

Lamblia Giardia to jednokomórkowy pasożyt zasiedlający jelita ssaków, ptaków i płazów. Istnieje kilka różnych „zespołów” Giardia, co jest terminem naukowym używanym do opisania wielu podgatunków Giardia. Każdy zbiór jest skierowany do określonej grupy zwierząt, ale wszystkie zbiorowiska Giardia mają ten sam cykl życia i sposób transmisji.

Cykl życia Giardii składa się z dwóch etapów. Dojrzałe pasożyty lub trofozoity żyją w jelicie cienkim, gdzie rozmnażają się i ostatecznie stają się cystami. Torbiele są stadium zakaźnym i są wydalane z kałem zakażonego zwierzęcia. Mogą przetrwać kilka tygodni w środowisku jako cysty, a po spożyciu przez niczego niepodejrzewającego gospodarza zamieniają się w trofozoity i powtarzają cykl życiowy.

Lamblie u psa objawy i rozprzestrzenianie się

Giardia musi zostać połknięta przez psa, aby mógł się zarazić pasożytem. Twój pies może dostać Giardia, pijąc wodę skażoną kałem lub jedząc coś skażonego kałem, na przykład trawę. Ponieważ psy uwielbiają wkładać rzeczy do ust, oznacza to, że istnieje wiele sposobów, w jakie pies może złapać pasożyta w swoim otoczeniu, czy to przez żucie patyka, jedzenie kupy, czy picie z kałuży.

Gdy pasożyt znajdzie się w jelitach psa, pies może go rozprzestrzeniać, nawet jeśli nie wykazuje żadnych oznak infekcji. Jest to niepokojące, zwłaszcza jeśli masz w domu więcej niż jedno zwierzę. Chociaż przeniesienie z psów na koty i kotów na psy jest mało prawdopodobne, przeniesienie z psa na psa jest z pewnością powodem do niepokoju. Jeśli u jednego z twoich zwierząt zostanie zdiagnozowana Giardia, porozmawiaj ze swoim weterynarzem o środkach ostrożności, które musisz podjąć, aby chronić swoje inne zwierzęta.

Co robi Giardia u psów?

Lamblie u psa objawy. Giardia u psów nie zawsze sprawia problemy, ale kiedy już to robi, jest bardzo nieprzyjemna. Giardioza to określenie choroby wywołanej przez infekcję i, podobnie jak u ludzi, najczęstszym objawem jest biegunka.

Pasożyt hamuje zdolność psa do prawidłowego wchłaniania składników odżywczych, wody i elektrolitów, co prowadzi do biegunki i utraty wagi. Biegunka może być przerywana lub ciągła, zwłaszcza u szczeniąt, a brak diagnozy i leczenia choroby może prowadzić do poważnej utraty wagi, a nawet śmierci w skrajnych przypadkach. Choroba jest szczególnie niebezpieczna dla szczeniąt, starszych psów i psów z osłabionym układem odpornościowym.

Objawy Giardii u psów

Najlepszym sposobem ustalenia, czy Twój pies ma Giardię lub inną chorobę, jest wezwanie weterynarza. Istnieje jednak kilka objawów Giardii u psów, o których właściciele psów powinni wiedzieć. Objawy te obejmują:

  • Biegunka
  • Utrata masy ciała
  • Brak przybierania na wadze
  • Wymioty
  • Odwodnienie
  • Zły wygląd sierści