Naturalnym zachowaniem u psa jest drapanie się. Alarmujące jest dopiero, gdy w wyniku ciągłego drapania zaczyna wypadać sierść. W takiej sytuacji na skórze pojawiają się rany. Natomiast dla psa świąd może być bardzo uciążliwy i powodować spory dyskomfort. Kiedy i jak zareagować na problem pupila?
Jak zareagować, gdy pies się drapie i wypada mu sierść?
W przypadku, gdy właściciel zaobserwuje, że pies się drapie i wypada mu sierść to powinien od razu skierować się do weterynarza, który zleci właściwe badania na podstawie wywiadu. Dopiero wyniki badań pozwolą na postawienie właściwej diagnozy i wdrożenie leczenia.
Jakie mogą być przyczyna drapania się u psa?
Uporczywy świąd u psa może być wywołany licznymi czynnikami takimi jak:
- zakażenia pasożytami,
- infekcje bakteryjne i grzybicze,
- alergie pokarmowe,
- niedobór witamin A, D3, E,
- niewłaściwa dieta(uboga w kwasy omega 3, a także DHA i EPA),
- atopowe zapalnie skóry,
- grzybica,
- zaburzenia behawioralne,
- alergie(np. na pyłki czy pleśń).
Czasem wystarczy obserwacja pupila, aby ustalić, co jest przyczyną świądu. Jednak należy podkreślić, że nieleczone, uporczywe drapanie może prowadzić do poważnych zmian jak nadmierne wypadanie sierści czy nawet całkowite wyłysienie. Dodatkowo pies, który przez cały czas odczuwa swędzenie może stać się rozdrażniony i agresywny oraz stracić apetyt czy mieć biegunkę.
Jakie mogą być przyczyny wypadania sierści u psa?
Pies właściwie gubi sierść przez cały rok i normalnym zjawiskiem jest utrata sierści wiosną i zimą. Jednak w pozostałych wypadkach utrata sierści powinna być skonsultowana z lekarzem. Z nadmiernym gubieniem sierści u pupila mogą być związane takie problemy jak:
- zaburzenia hormonalne,
- nieprawidłowe proporcje składników odżywczych,
- bakterie i pasożyty,
- różne rodzaje alergii,
- świerzb.
Utrata sierści może też być sygnałem, że zwierzę choruje, a organizm jest zajęty pokonywaniem problemu i nie utrzymuje skóry w odpowiednim stanie. Dla właściciela niepokojące powinno być, gdy pies, oprócz wyłysień, cierpi także z powodu świądu, łupieżu, nadmiernego rogowacenia naskórka, zmian ropnych, zaburzeń w pigmentacji włosów czy innych objawów obejmujących skórę, pazury lub włosy. W takim wypadku warto zabrać psa do lekarza weterynarii na wizytę, który zdecyduje o pobraniu zeskrobin do przebadania lub obejrzeniu włosów pod mikroskopem.
Czy podawać psu preparaty na wypadanie sierści?
Przyczyn wypadania sierści jest wiele, dlatego też przed wprowadzaniem leczenia należy jednoznacznie ustalić, co jest przyczyną łysienia u psa. Ustalenie przyczyny świądu i wypadania sierści pozwala na odpowiednie dobranie preparatu w konkretnym przypadku.