Przepuklina u psa leczenie

Co to jest przepuklina?

Przepuklina to nieprawidłowy otwór w mięśniu, przez który mogą przechodzić inne tkanki, aby dotrzeć do innych części ciała. U psów przepukliny zwykle znajdują się w okolicy pępka, w okolicy pachwiny w pobliżu tylnych nóg lub w okolicy klatki piersiowej/przepony. W ponad 90 procentach przypadków przepukliny mają podłoże genetyczne, a bardzo rzadko są wynikiem urazu lub ucisku. Jedynym wyjątkiem są przepukliny rozworu przełykowego. W większości przypadków lekarze weterynarii leczą przepukliny u szczeniąt poniżej 1 roku życia z powodu cech dziedzicznych. I odwrotnie, przepukliny mogą być wynikiem znacznego urazu w każdym wieku. Jeśli zauważysz obrzęk w okolicy pachwiny lub poważne wymioty, natychmiast skonsultuj się z weterynarzem. Nie czekaj i zobacz podejście, gdy pojawia się obrzęk lub częste wymioty. Zobacz jak wygląda przepuklina u psa leczenie.

Objawy przepukliny u psów

Właściciele zwierząt zazwyczaj zauważą u swoich psów oznaki przepukliny:

 • Wymioty pokarmowe i/lub wodne
 • Utrata apetytu (chociaż woda nadal może być dla nich atrakcyjna)

 

Fizyczne objawy obejmują:

 • Skurcze
 • Gorączka
 • Drętwienie nóg
 • Letarg
 • Obrzęk (zauważalny, gdy pies szczeka, płacze, stoi lub się napina)

W najgorszym przypadku pies może umrzeć, jeśli toksyny bakteryjne są w stanie przedostać się do organizmu psa po rozpadzie tkanek. Może się to zdarzyć tak szybko, jak 24 do 48 godzin, jeśli pies nie zostanie natychmiast potraktowany.

Rodzaje przepukliny u psa

Przepukliny u psów są zwykle jedną z poniższych rodzajów:

 • Przepuklina przeponowa (wątroba lub żołądek przechodzą przez otwór przepony do klatki piersiowej i przemieszczają się w okolice płuc)
 • Hiatal (treść żołądka przechodzi przez przeponę, a przełyk przesuwa się do żołądka)
 • Przepuklina pachwinowa (obszar pachwiny po wewnętrznej stronie jednej z tylnych nóg)
 • Przepuklina krocza (treść jamy brzusznej przechodzi z rozdarcia miednicy do odbytu)
 • Przepuklina pępkowa (obszar pępka, w którym szczeniak był kiedyś połączony z matką). Narządy jamy brzusznej (jelita lub tłuszcz) przemieszczają się przez otwór mięśniowy pod skórą.

Przyczyny przepukliny u psów

Niestety dla niektórych psów genetyka odgrywa dużą rolę (ponad 90 procent) w przyczynach rozwoju przepukliny. Weterynarze mogą zasugerować właścicielom zwierząt, aby natychmiast wykastrowali lub wykastrowali psy, aby uniknąć przepukliny wędrującej do potencjalnego zestawu szczeniąt. Nawet psy, które przeszły chirurgiczną naprawę własnych przepuklin, generalnie unikają ponownego rozmnażania.

Diagnoza przepukliny u psów

Weterynarz najpierw zapyta, czy pies został już spryskany lub wykastrowany. Jeśli nie, będzie to zalecane oprócz sprawdzenia obszaru, w którym znajduje się przepuklina, za pomocą promieni rentgenowskich.

Badania kontrastowe, które są wykonywane doustnie lub przez wstrzyknięcie igły, potwierdzają diagnozę przed przystąpieniem do leczenia. Badanie kontrastu pokaże, gdzie znajduje się przepuklina na kliszy rentgenowskiej lub cyfrowo, w zależności od dostępnego sprzętu. Biorąc pod uwagę, że przepukliny polegają na przemieszczaniu się tkanki w niewłaściwe miejsce; Weterynarze będą szukać tego, co nie wygląda dobrze w niektórych częściach ciała.

Weterynarz będzie również szukał wszelkich objawów zaburzeń oddechowych lub jamy brzusznej, a także twardych lub bolesnych wybrzuszeń. Ponieważ te twarde wybrzuszenia mogą prowadzić do zgonów, jeśli bakterie są w stanie przemieszczać się przez tkankę mięśniową, obszary te zostaną skoncentrowane bezpośrednio przed przejściem na jakiekolwiek inne możliwe obszary przepukliny

Przepuklina u psa leczenie

Kastracja lub sterylizacja psa to pierwsza procedura wstępnego leczenia. W przypadku, gdy jest już za późno na którykolwiek z zabiegów, jeśli przepuklinę można zredukować, można ją po prostu przesunąć z powrotem do właściwego obszaru (na przykład: ściany brzucha). Doustny preparat zobojętniający kwas, wraz z leczeniem, może być również stosowany w leczeniu przepuklin w przypadkach niezagrażających życiu. W obu przypadkach im wcześniej można wykryć przepuklinę, tym większe prawdopodobieństwo, że można to zrobić.

Przepukliny nieredukowalne są powiązane z incydentami, w których tkanka ciała może zrosnąć się z powodu obrzęku lub zablokowana w takim stopniu, że nie można jej łatwo odepchnąć. Jeśli przepuklina przekształciła się w przepuklinę uduszoną, w przypadku utraty dopływu krwi operacja jest obowiązkowym zabiegiem. Chirurgia jest również konieczna, aby zapobiec przyczepianiu się tkanek do innych narządów.

Samce psów mogą mieć przewagę w przepuklinach pachwinowych w pobliżu tylnych nóg. Czasami małe przepukliny pachwinowe zamykają się bez pomocy medycznej, w tym u samców szczeniąt. W przypadku suczek, zwłaszcza w ciąży, zwykle tak nie jest i konieczna będzie pomoc medyczna.

W przypadku przepukliny rozworu przełykowego w połączeniu z zapaleniem płuc konieczne jest, aby właściciele zwierząt przestrzegali zaleceń lekarzy weterynarii dotyczących przepisywania antybiotyków, a także wszelkich potrzeb żywieniowych.