Dysplazja łokciowa u psa

Dysplazja stawu łokciowego jest bolesnym stanem, który powoduje nieprawidłowy rozwój jednego lub obu łokci podczas wzrostu szczenięcia. Istnieją trzy główne obszary wewnątrz stawu łokciowego, które mogą zostać dotknięte; niektóre psy mają tylko jeden problem, podczas gdy inne cierpią z powodu kombinacji. Dysplazja stawu łokciowego powoduje ból, obrzęk, niestabilność i często prowadzi do zapalenia stawów.

Dysplazja łokciowa u psa – objawy

 • Utykanie lub sztywność (zwykle gorsze po wysiłku i trudne do zauważenia, jeśli oba łokcie są dotknięte)
 • Mniej zapału do spacerów czy zabawy
 • Przednie łapy skierowane na zewnątrz i/lub łokcie trzymane pod dziwnym kątem
 • Opuchnięte, opuchnięte łokcie (w ciężkich przypadkach)

Większość psów zaczyna wykazywać objawy między 5 a 18 miesiącem życia. Jednak psy z łagodną dysplazją łokci mogą wykazywać objawy dopiero w późniejszym życiu, gdy rozwinie się u nich zapalenie stawów łokci.

Możliwości leczenia

Jeśli Twój pies ma dysplazję łokcia, istnieje kilka różnych opcji leczenia.

 • Leki przeciwbólowe. Twój weterynarz może przepisać Twojemu psu środki przeciwzapalne i inne środki przeciwbólowe.
 • Kontrola wagi jest niezwykle ważna dla psa z dysplazją łokcia. Objawy będą gorsze, jeśli Twój pies ma nadwagę – utrzymuj psa szczupłego, aby nie obciążać stawów.
 • Ćwiczenia kontrolowane. Musisz upewnić się, że Twój pies pozostaje w formie, wykonując odpowiedni rodzaj ćwiczeń. Idealne są regularne, krótkie spacery. Uniemożliwiaj psu skakanie, rzucanie się w poślizg, gonienie, bieganie, chodzenie lub bieganie przez bardzo długi czas.
 • Odpoczynek może być konieczny, jeśli dysplazja łokcia Twojego psa powoduje ból i dyskomfort.
 • Operacja chirurgiczna. Jeśli Twój pies ma ciężką dysplazję łokcia, Twój weterynarz może zasugerować operację. Jest prawdopodobne, że Twój pies zostanie w tym celu skierowany do specjalistycznego szpitala weterynaryjnego.

Stała opieka

Dysplazja łokciowa u psa często utrzymuje się przez całe życie psa, co oznacza, że ​​wymagają ciągłej opieki i leczenia. Twój pies może skorzystać z niektórych z poniższych dodatkowych zabiegów:

 • Fizjoterapia może pomóc w budowaniu mięśni i odciążeniu łokci psa.
 • Hydroterapia to świetny sposób na ćwiczenia psa bez obciążania stawów.
 • Suplementy na stawy mogą spowolnić rozwój zapalenia stawów.

Perspektywy

Dysplazja stawu łokciowego to bolesny stan, który wymaga leczenia przez całe życie. Niektóre psy bardzo dobrze reagują na codzienne postępowanie (kontrola masy ciała, kontrola ćwiczeń i łagodzenie bólu), ale niektóre nie i wymagają operacji. Jeśli stan Twojego psa poprawi się dzięki leczeniu, możliwe jest, że będzie żył długo i szczęśliwie.

Większość psów z dysplazją łokci rozwija w późniejszym życiu zapalenie stawów łokci. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem, jeśli uważasz, że Twój pies może rozwijać zapalenie stawów.

Profilaktyka i badania przesiewowe

Jedynym sposobem zapobiegania dysplazji łokcia jest zaprzestanie hodowli psów z tą chorobą. Dostępne są programy badań przesiewowych, aby sprawdzić, czy pies ma zdrowe łokcie przed kryciem. Jeśli zdecydujesz się kupić psa z rodowodem, zapytaj hodowcę o ocenę łokcia. Porozmawiaj ze swoim weterynarzem, zanim wybierzesz nowego psa lub hodowlę od swojego psa.