Ciekawe fakty o kotach

Znasz swojego kota, prawda? Wiesz, jak zinterpretować każde charakterystyczne miau, miau i yeow. Wiesz, jak się rozciąga tuż przed zaśnięciem. I wiesz, że nagle się zmaterializuje, gdy nadejdzie czas na obiad.

Koty domowe ciekawostki

Koty to niesamowite zwierzęta i są wyjątkowe pod wieloma względami, od kształtu oczu, przez wyspecjalizowane kubki smakowe, po długo dyskutowane powody, dla których mruczą. Na wszelki wypadek, gdy potrzebujesz kilku przypomnień, dlaczego są tak niesamowitymi stworzeniami i towarzyszami, oto kilka rzeczy, których możesz nie wiedzieć o kotach. Koty domowe ciekawostki:

Oczy kota odsłaniają łowcę w środku

Koty mogą mieć najbardziej charakterystyczne oczy na świecie. A te wyjątkowe pionowe źrenice mogą zrobić więcej niż tylko sprawić, że Twój kot będzie wyglądał na bardzo rozczarowanego, gdy siedzi na parapecie i ocenia Cię. Naukowcy z University of California-Berkeley zbadali źrenice 214 różnych zwierząt lądowych i ustalili, że kształt determinuje ich styl życia, zwłaszcza jeśli chodzi o zachowania drapieżne. Te z pionowymi źrenicami, jak koty domowe, mają tendencję do zasadzki na swoją ofiarę. W przypadku gatunków, które są aktywne zarówno w nocy, jak i w dzień, takich jak koty domowe, szczelinowe źrenice zapewniają zakres dynamiczny niezbędny do tego, aby pomóc im widzieć w słabym świetle, a jednocześnie nie zostać oślepionym przez południowe słońce.

Koty nie mruczą tylko wtedy, gdy są szczęśliwe

Każdy właściciel kota uwielbia słyszeć, jak jego zwierzak mruczy obok niego, jak zadowolona mała Roomba. Ale pomysł, że koty mruczą, ponieważ są szczęśliwe lub zadowolone, może nie być do końca trafny. Tak, mruczą, gdy są głaskane lub karmią swoje kocięta, ale mruczą również w sytuacjach stresowych – co doprowadziło do nieustannej debaty na temat tego, dlaczego to robią i jakiemu celowi to służy. Naukowcy ustalili, że koty mruczą z częstotliwością od 25 do 150 Hz, zakresem częstotliwości, który „może poprawić gęstość kości i wspomagać gojenie”.

Według Leslie Lyons, adiunkta w Szkole Medycyny Weterynaryjnej na Uniwersytecie Kalifornijskim w Davis, koty mogą mruczeć jako sposób na stymulację kości i mięśni bez wydawania prawdziwej energii i stresu.

Najstarszy żyjący kot ma 26 lat

Według Guinness World Records 26-letni kot o imieniu Corduroy jest obecnie najstarszym żyjącym kotem domowym. Corduroy odebrał sobie zaszczyt bycia starym i żywym po śmierci Tiffany Two w wieku 27 lat, 2 miesiące i 20 dni. Jednak sztruks musi wytrzymać kolejną dekadę – plus, jeśli chce zdobyć honor wszechczasów. Najstarszy znany kot domowy nazywał się Creme Puff i dożył zdumiewających 38 lat, 3 dni. Przeciętny kot domowy dożywa 15 lat.