Czy york może pić mleko?

Kiedy wyobrażasz sobie zwierzaka pijącego mleko, większość wyobraża sobie kota radośnie wypijającego trochę z miski. Tak wielu może być zaskoczonych, słysząc, że kotom naprawdę nigdy nie należy nalewać miski mleka. Ale jeśli chodzi o ich czworonożnych odpowiedników, czy istnieje podobna odpowiedź na pytanie: czy psy mogą pić mleko? Może nie być prostej odpowiedzi „tak” lub „nie”, ale należy pamiętać o kilku wskazówkach. Większość psów może pić mleko krowie lub kozie, jednak niektóre psy mogą być uczulone lub nietolerować laktozy. Czy york może pić mleko?

Kiedy psy mogą pić mleko?

Być może myślisz: „Czy szczenięta nie piją mleka matki?” A odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Mleko zawiera cukier zwany laktozą, który do trawienia wymaga enzymu zwanego laktazą. Szczeniaki na ogół mają pod dostatkiem enzymu, ponieważ jest on używany do rozkładania mleka matki podczas karmienia. Podczas gdy szczenięta rozwijają się na mleku matki, mogą nie tolerować krowiego lub koziego mleka, które znajdziesz w swojej lodówce w późniejszym życiu.

Czy psy mogą nie tolerować laktozy?

Gdy szczenięta zostaną odstawione od piersi, produkują mniej laktazy i wtedy większość psów może w rzeczywistości stać się nietolerancją laktozy. Pies, który nie toleruje laktozy, może doświadczać tych samych objawów, co osoby z tą chorobą. Psy mają różne stopnie nietolerancji laktozy, więc niektóre psy, które piją mleko, mogą po prostu odczuwać łagodne zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub wcale, podczas gdy inne będą miały poważne objawy kliniczne. Co więcej, mleko i produkty mleczne są powszechnymi wyzwalaczami alergii pokarmowych u psów. Alergia pokarmowa na mleko lub nabiał może objawiać się podrażnieniem skóry, zaczerwienieniem, swędzeniem i rozstrojem przewodu pokarmowego, takimi jak wymioty i biegunka.

Co się stanie, jeśli Twój pies wypije mleko?

Bez obfitości enzymu laktazy, który rozkłada cukry w mleku, dorosłym psom może być trudniej je trawić. Laktoza znajdująca się w mleku przechodzi przez ich przewód pokarmowy do okrężnicy w postaci niestrawionej, a ten niestrawiony cukier wciąga wodę do okrężnicy, powodując biegunkę, a fermentacja bakterii w okrężnicy może powodować wzdęcia i dyskomfort. Ze względu na niedobór laktazy spożywanie mleka może prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych, w tym biegunki i wymiotów. Ponadto pełnotłuste mleko lub inne produkty mleczne mogą zawierać zbyt dużo tłuszczu i mogą również prowadzić do biegunki i wymiotów. Psy mogą również rozwinąć potencjalnie poważną chorobę zwaną zapaleniem trzustki, jeśli jedzą produkty mleczne – szczególnie wysokotłuszczowe produkty mleczne – które są im nieznane.

Czy york może pić mleko?

Tak, ale tylko w niewielkich ilościach. Yorki mogą pić mleko i inne produkty mleczne, jeśli są uważnie nadzorowane, ale nie jest to dla nich najlepsze. Niektórym psom może brakować enzymu niezbędnego do prawidłowego trawienia mleka, co powoduje problemy.