Jak oswoić małego dzikiego kota?

Uspołecznione koty są w pełni udomowione i czują się swobodnie w towarzystwie ludzi, podczas gdy dzikie koty nie mają prawie żadnego kontaktu z ludźmi i są w zasadzie dzikimi zwierzętami.

Jak oswoić małego dzikiego kota?

Półdziki koty sytuują się gdzieś pomiędzy. Mają tendencję do unikania dotykania, ale mogą odzywać się w pobliżu ludzi, a nawet nawiązywać kontakt wzrokowy.
Chociaż jest to powolny, trudny proces, oswajanie półdzikiego kota jest możliwe. Te kilka kroków pomoże ci zmienić przestraszonego kotka z sąsiedztwa w nowego futrzanego przyjaciela! Zobacz jak oswoić małego dzikiego kota.

Niech kot wykona pierwszy ruch.

Ignorowanie zwierzęcia, które próbujesz uspołecznić, może wydawać się głupią radą, ale zlekceważenie półdzikiego kotka wzbudzi jego ciekawość i zmusi go do wykonania pierwszego kroku.

Niech wraca po więcej.

Następnym krokiem jest zapewnienie zrelaksowanego, niegroźnego wzbogacenia, aby kot lubił spędzać z tobą czas i wracał. Ratownicy zajmujący się kotami twierdzą, że najlepszą porą na rozpoczęcie interakcji są posiłki. Zalecają również dostarczanie smakołyków i zabawek, aby zachęcić kota do kontaktu z tobą jeden na jednego.

Powoli znieczulaj ją na życie z ludźmi.

Pamiętaj, że wiele rzeczy, które uważamy za oczywiste, jako typowe aspekty życia, może być dość przerażające dla półdzikiego kota. Dźwięki jak ludzkie głosy, muzyka oraz otwieranie i zamykanie drzwi mogą sprawić, że nerwowy kotek pobiegnie po wzgórzach. Wykorzystaj pory karmienia jako okazję do łagodnego mówienia i wykonywania powolnych, przemyślanych zadań, aby znieczulić kota i pokazać, że nie stanowisz zagrożenia.

Szanuj jego przestrzeń.

Gdy powitasz swojego nowego półdzikiego kociaka w swoim domu, nadal pozostaje wiele do zrobienia. Kot będzie, co zrozumiałe, zdenerwowany i będzie potrzebował miejsca do ukrycia się, gdy zostanie przytłoczony. Pomoże to jej zapobiec poczuciu się osaczona.
Jednocześnie zapewnienie zbyt dużej przestrzeni może być przytłaczające i prowadzić do kłopotów – zwłaszcza w przypadku ciekawskich kociąt. Robinson radzi zamknąć zwierzę w małym pomieszczeniu z jedzeniem, wodą i kuwetą. Pamiętaj, aby najpierw zabezpieczyć pomieszczenie przed kotami, usuwając wszystko, co jest delikatne lub potencjalnie szkodliwe – na przykład druty, które można przeżuć.

Rozważ uspokajające lekarstwo, które pomoże jej w przejściu.

Tak jak gorąca kąpiel i filiżanka herbaty ziołowej mogą odetchnąć od stresującego dnia, tak kocimiętka, spraye z feromonami lub suplementy uspokajające mogą zrobić to samo dla Twojego nowego kota.

Bądź cierpliwy!

Podczas gdy niektóre półdziki koty można oswoić w ciągu kilku tygodni, zwykle mija kilka miesięcy, a nawet cały rok, zanim całkowicie się ockną. Według Robinsona prawie wszystkie koty można oswoić, pamiętaj tylko o cierpliwości, trzymaniu się harmonogramu, szanowaniu jej naturalnych potrzeb, interakcji z nią każdego dnia i dostarczaniu wielu smakołyków!