Mały rudy kot – czym się cechuje?

Choć technicznie nie jest to rasa, rude koty są znane z wyraźnego ubarwienia, które występuje w różnych odcieniach pomarańczy, czerwieni i złota. Ze swoim wyglądem przypominającym tygrysa i przyjaznymi osobowościami, rude koty są jednymi z najpopularniejszych kotów.

Koty rude są nie tylko popularne wśród miłośników zwierząt domowych, ale niektóre z najbardziej znanych kotów na świecie to rude. Pomyśl o Orangey, kotu ze Śniadania u Tiffany’ego, Kotku w butach ze Shreka lub typowym tygrysim kotu Garfieldzie.

Co sprawia, że ​​ mały rudy kot jest tak wyjątkowy?

Ponieważ rude koty nie są odrębną rasą, trudno jest dokonywać uogólnień na temat ich osobowości i temperamentu. Biorąc to pod uwagę, wszystkie rude koty mają jedną kluczową cechę, oczywiście oprócz ich pomarańczowego ubarwienia: są to koty pręgowane.
Termin „pręgowany” odnosi się do określonego wzoru sierści, który obejmuje kombinację pasków, zawijasów i plam koloru. Ten wzór jest powszechny zarówno u kotów dzikich, jak i domowych.
W rzeczywistości wszystkie koty domowe noszą gen pręgowany, chociaż nie zawsze mogą wykazywać wyraźny wzór pręgowania.
Każdy mały rudy kot jest wyjątkowy, ale ponieważ wszystkie niosą gen pręgowania, mają pewne cechy wspólne. Na przykład wszystkie pręgowane koty mają charakterystyczne oznaczenie w kształcie litery M na czołach. Reszta ich wzorów jest zdeterminowana przez genetykę.

Intrygująca genetyka rudych kotów

Kotki mają dwa chromosomy X, podczas gdy kotki mają jeden chromosom X i jeden Y. Gen zabarwienia imbiru jest przenoszony na chromosomie X.
Jeśli chodzi o kolor sierści, koty dziedziczą kombinację genów po rodzicach. Co ciekawe, szeroka gama kolorów, które widzisz u kotów, pochodzi tylko z dwóch podstawowych kolorów: czarnego i czerwonego (lub pomarańczowego).
Kocięta dziedziczą po rodzicach dwie kopie każdego genu, które mogą być dominujące lub recesywne. Gen imbiru „O” jest dominujący, co oznacza, że ​​kociak musi odziedziczyć tylko jedną kopię genu imbiru, aby w pewnym stopniu wykazać zabarwienie imbiru.

To, czy kociak wykazuje pełne czy częściowe zabarwienie imbiru, zależy od tego, ile kopii genu „O” odziedziczy kociak. Kocięta muszą tylko odziedziczyć dominujący gen imbiru „O” od matki, aby były w pełni pomarańczowe, podczas gdy kocięta muszą odziedziczyć go zarówno po matce, jak i ojcu.
Kocięta, które odziedziczą recesywny gen „o” po matce, urodzą się perkalem lub szylkretem, a samice, które odziedziczą „Oo”, mogą być albo imbirem, albo perkalem.
Ponieważ kobiety dziedziczą dwa chromosomy X, istnieje większa liczba możliwych kombinacji genetycznych. W rezultacie tylko około 20% rudych kotów to samice. Dla porównania około 80% rudych kotów to samce.