Skąd wziął się olbrzym belgijski biały?

Olbrzym belgijski biały to rasa królika domowego, którego minimalna masa ciała wynosi 5,5 kg. Może jednak ważyć więcej, gdyż górna granica masy nie została jeszcze określona.

Jak wygląda olbrzym belgijski biały?

Olbrzym belgijski biały posiada prostą linię grzbietu, zad zaokrąglony oraz klatkę piersiową bardzo dobrze rozwiniętą. Tylne nogi ma silne i szeroko rozstawione, a przednie ma proste. Głowa olbrzyma belgijskiego jest osadzona na krótszej szyi. Ogon olbrzyma jest prosty i ściśle przylega do tułowia. Długość ciała królika może wynieść 65 cm lub więcej. Uszy tej rasy są silne, mięsiste i mocno osadzone oraz rozchylające się ku górze. Ich długość może wynieść 19 cm i więcej. Okrywa włosowa jest gęsta, sprężysta oraz jedwabista, a włosy pokrywowe mają długość od 3 cm do 4 cm i kryją podszycie. Kolor okrywy włosowej na całym ciele jest śnieżnobiały. Oczy olbrzyma belgijskiego są różowe lub karminowe, a jego pazury także są białe.

Jakie może posiadać wady olbrzym belgijski biały?

W hodowli mogą pojawić się wady u rasy olbrzyma belgijskiego. Dopuszczalne jest zwężenie tułowia w partii piersiowej, zbyt delikatna głowa, a pyszczek wydłużony i spiczasty. Ponadto może się zdarzyć, że długość ciała królika wyniesie od 60 do 65 cm, a długość uszu od 16 do 18 cm. Wadami są również zażółcenia okrywy włosowej, która może być mniej gęsta czy sprężysta. Wadą dopuszczalną jest też lekko popielata barwa włosów, która zdarza się na podbródku.

Jakie wady są niedopuszczalne w przypadku olbrzyma belgijskiego?

W przypadku hodowli olbrzyma belgijskiego niedopuszczalne jest, aby osobnik miał masę ciała mniejszą niż 5,5 kg, długość ciała była poniżej 60 cm, a uszy były krótsze niż 16 cm. Osobnik tej rasy nie może mieć innej barwy oczu czy pazurków niż przepisowa. Dodatkowo ogon nie może być opadający czy przekrzywiony na bok.  Okrywa włosowa nie może być kredowa, rzadka czy mało sprężysta.

Jak powinna wyglądać hodowla olbrzyma belgijskiego?

Przede wszystkim rasa ta potrzebuje znacznej przestrzeni. Dlatego też odpowiednim miejscem dla tego królika będzie:

  • ogród(ogrodzony),
  • balkon lub taras(odpowiednio zabezpieczone),
  • klatka o dużej przestrzeni.

Żywienie królika nie sprawia kłopotów, gdyż dostępne są gotowe mieszanki paszowe w postaci granulek, które dobieramy w zależności od wieku i wagi królika. Dodatkowo można mu podawać warzywa, trawę, owoce lub sianko oraz całodobowy dostęp do świeżej wody.

Po co hodować olbrzyma belgijskiego?

Ta rasa królików najczęściej jest wykorzystywana w przemyśle spożywczym jako mięso oraz w przemyśle przetwórczym do produkcji futer.